42 korzyści płynące z refleksologii stóp

2023-03-21

Refleksologia stóp to holistyczna metoda leczenia, która wykorzystuje strefy refleksyjne na stopach do poprawy zdrowia i samopoczucia. Zgodnie z teorią refleksologii stóp, każda część ciała ma swoją odzwierciedlającą ją strefę na stopie, którą można stymulować poprzez delikatny masaż.

Podczas sesji refleksologii stóp, masażysta wykorzystuje różne techniki, takie jak uciskanie, rozciąganie i rolowanie, aby stymulować konkretne strefy na stopie. Poprzez stymulację tych stref, można poprawić przepływ krwi i limfy, złagodzić ból i stany zapalne oraz zwiększyć ogólne poczucie relaksu.

Korzyść 1: Poprawia czynność serca

Dzieje się tak, ponieważ poprzez stymulację obszaru serca można znacznie zwiększyć pobór energii.

Korzyść 2: Poprawia nastrój

To, jak się czujemy, zależy również od naszej gospodarki hormonalnej. W szczególności powinieneś zastanowić się, w jakim nastroju budzisz się rano… jeśli jest on zawsze tego samego rodzaju (na przykład, jeśli zawsze czujesz złość), oznacza to, że niektóre hormony są niezrównoważone. Refleksologia jest bardzo skuteczna w przywracaniu równowagi w tych sytuacjach i przywracaniu dobrego humoru.

Korzyść 3: Poprawia i równoważy aktywność hormonalną

Jak powiedzieliśmy wcześniej, dzięki refleksologii podeszwowej możemy zrównoważyć aktywność hormonalną dzięki bodźcom, które będziemy ćwiczyć zaczynając od określonych obszarów stopy. Wyniki są niesamowite.

Korzyść 4: Poprawia jakość snu

Sen jest uwarunkowany wieloma czynnikami, ale także wieloma narządami, w tym wątrobą i tarczycą. Działając na te dwa narządy uzyskuje się fantastyczne rezultaty.

Korzyść 5: Poprawia podstawową przemianę materii

Podstawowy metabolizm można skutecznie stymulować poprzez działanie na tarczycę. Skuteczny, aby schudnąć i promować krążenie limfatyczne.

Korzyść 6: Łagodzi napięcie w stanach pobudzenia

Objawy te są również podporządkowane tarczycy i czynności nadnerczy. Jeśli te działają nadmiernie, ponieważ są nadmiernie stymulowane przez układ nerwowy, przeciążone zbyt dużym stresem, niestety osoba ma tendencję do nadmiernego podniecenia.

Korzyść 7: Łagodzi bóle głowy

Bóle głowy są różnego rodzaju, jednak działając w refleksologii stóp na określone i specyficzne obszary odruchowe, można uzyskać nieoczekiwane rezultaty.

Korzyść 8: Poprawia koncentrację

Koncentracja jest ściśle związana z energią "umysłową". Te ostatnie są obsługiwane przez żołądek, śledzionę i trzustkę. Kiedy te narządy działają synergistycznie na poziomie energetycznym, zapewniona jest równowaga, a zatem sprzyja koncentracji.

Korzyść 9: Wspomaga regularność cyklu miesiączkowego

Cykl menstruacyjny podporządkowany jest aktywności jajników, tarczycy i przysadki mózgowej, z czego wynika, że ​​pobudzając tę ​​"czynną" uzyskuje się nie tylko doskonałe efekty, ale także bardzo często natychmiastowe albo bóle menstruacyjne ( ten temat, dla którego radzę przeczytać artykuł napisany specjalnie na ten temat), opóźnień miesiączkowych lub problemów menopauzalnych.

Korzyść 10: Poprawia trawienie i nietolerancje pokarmowe

Trawienie pokarmu odbywa się w żołądku, ale wchłanianie składników odżywczych odbywa się na poziomie jelita cienkiego. Jeśli to jest na żywo, jego funkcjonalność jest ograniczona. W takiej sytuacji mogą wystąpić przypadki nietolerancji pokarmowych (właśnie z powodu osłabienia jelita cienkiego spowodowanego napięciem i stresem).

Korzyść 11: Poprawia krążenie tętnicze i żylne

Krążenie, zarówno tętnicze, jak i żylne, jest łatwo stymulowane w stopach w szczególnie delikatnym punkcie na wierzchu lewej stopy.

Korzyść 12: Poprawia trawienie

Jeśli żołądek jest przeciążony nadmiernym zmartwieniem, kurczy się i staje się twardy jak skała. W takich przypadkach możliwe jest rozładowanie napięcia dzięki refleksologii stóp.

Korzyść 13: Poprawia układ odpornościowy

Obrona immunologiczna jest również podporządkowana aktywności śledziony. Oczywiste jest, że należy przestrzegać prawidłowego stylu życia i diety, ale jeśli śledziona w stopie jest regularnie stymulowana w refleksologii stóp, można poprawić obronę immunologiczną, unikając również częstych wpływów i innych problemów.

Korzyść 14: Poprawia poziom cukru we krwi

Stężenie glukozy we krwi jest regulowane przez aktywność trzustki. Istnieją jednak sytuacje szczególnego stresu, w których poziom cukru we krwi ma tendencję do pogarszania się, pomimo stosowania prawidłowej diety. Refleksologia w takich przypadkach daje doskonałe rezultaty.

Korzyść 15: Poprawia stany zapalne układu limfatycznego

Uogólniony obrzęk całego ciała jest wyraźnym sygnałem, że układ limfatyczny nie jest zrównoważony (może być kilka przyczyn, które mogą powodować ten problem). Poprzez stymulację 3 szlaków limfatycznych stopy można złagodzić te objawy.

Korzyść 16: Poprawia oddychanie i dotlenienie tkanek

Bodźce kierowane w okolice płuc mogą pomóc nam osiągnąć świetne wyniki w zakresie oddychania. Wiele osób czuje się "wyłączonych" lub "zmęczonych" oddychaniem, w takich okolicznościach wygodnie byłoby również stymulować okolice przepony i splotów.

Korzyść 17: Łagodzi objawy alergii kontaktowej i pyłkowej

Alergie kontaktowe na ogół występują, gdy skóra jest kruchość u podstawy z powodu zmniejszonej energii z płuc. Pobudzając je, w refleksologii stóp można osiągnąć poprawę nawet u osób cierpiących na alergie na pyłki (typowo wiosenne). Do tego wystarczy 10-15 sesji dobrego zabiegu refleksologii stóp.

Korzyść 18: Poprawia niedoskonałości ciała i twarzy

Jeśli ciało jest obolałe, powoduje plamy wynikające z nagromadzonej toksyczności (pryszcze, nadmiar tkanki tłuszczowej, znaczniki skóry itp.). Jeśli jakiś organ jest obolały, poprzez refleksologię stóp przywraca się go do równowagi energetycznej, można uzyskać korzyści na niedoskonałości ciała i samej twarzy.

Korzyść 19: Poprawia aktywność jelit

Nieregularna czynność jelit jest często problemem bardziej kobiecym, ponieważ kobiety mają dłuższe jelita niż mężczyźni. Ponadto hormonem, który sprawia, że ​​organizm chce iść, jest testosteron (który kobiety mają w niskich dawkach). Dzięki refleksologii stóp problem ten można rozwiązać.

Korzyść 20: Poprawia stan psychofizyczny i uwalnia emocje

Jeśli znajdujemy się w okresie szczególnego stresu, wiele narządów cierpi z powodu tej sytuacji i nie działa tak, jak powinno: w związku z tym dołączone zostanie szczegółowe łącze, aby lepiej zrozumieć temat.

Korzyść 21: Poprawia czynność prostaty i macicy

Stymulacja w refleksologii podeszwowej tych okolic pozwala na zwiększenie ich elastyczności przede wszystkim dzięki rozluźnieniu części nerwowej. Dotyczy to nie tylko wszelkich problemów związanych z prostatą, ale także kobiet dotyczących problemów z macicą.

Korzyść 22: Poprawia płodność mężczyzn i kobiet

Dla męskiej płodności najważniejszą rolę odgrywają plemniki, a dla kobiecej oocyty. Pobudzając gruczoły płciowe, refleksologia stóp może zwiększyć zarówno liczbę, jak i płodność męskich plemników i żeńskich oocytów.

Korzyść 23: Poprawia aktywność seksualną pary

Libido jest związane z prawidłowym funkcjonowaniem gruczołów i jest bezpośrednio związane z hormonami androgenowymi. Jeśli gruczoły płciowe są stymulowane, zawsze w refleksologii podeszwowej zaczynając od stóp, można zwiększyć libido. Ponadto rozluźnienie ścian mięśni macicy i prostaty może poprawić odczuwanie przyjemności (idealne dla mężczyzn, którzy cierpią na przedwczesny wytrysk i dla kobiet, które nie mogą osiągnąć orgazmu).

Korzyść 24: Poprawia stany lękowe splotu słonecznego

Jeśli splot jest napięty z powodu zbyt dużego stresu, uczucie niepokoju jest niestety bardzo silne. Jeśli natomiast dojdzie do rozluźnienia przepony i okolicy splotu, dzięki refleksologii podeszwowej napięcie to można zredukować nawet o 70-80%.

Korzyść 25: Poprawia skórę przed wysuszeniem i zanieczyszczeniami

Skóra odzwierciedla nasze myśli. Jeśli jesteśmy smutni to jest to dotknięte, dobrze o tym wiemy, gdy rano po nieprzespanej nocy patrzymy w lustro. Stymulując okolice płuc, dzięki refleksologii stóp, możemy poprawić dotlenienie krwi z korzyścią dla skóry.

Korzyść 26: Poprawia aktywność wątroby i pęcherzyka żółciowego

Wątroba ze swoimi 760 funkcjami jest podporządkowana uczuciu "gniewu". Kiedy wzrasta, może poważnie utrudnić niektóre funkcje. Jednak później zajmiemy się tym bardziej szczegółowo.

Korzyść 27: Uspokaja stany głodu nerwowego i jest wielką pomocą dla anorektyczek

Nerwowy głód to poszukiwanie wypełnienia pustki w nas, objawia się w szczególny sposób, gdy jesteśmy zestresowani, a nasz układ nerwowy jest bardzo napięty. Anoreksja ma znacznie poważniejsze i bardziej złożone przyczyny. Bez wchodzenia w szczegóły psychologiczne, dzięki refleksologii stóp można zapewnić tym osobom konkretną pomoc za pomocą określonych zabiegów.

Korzyść 28: Zmniejsza napięcie mięśni przykręgosłupowych

Mięśnie pleców bardzo często również mają tendencję do napinania się. W stopie znajdują się strefy odruchowe związane z mięśniami kręgosłupa. Odpowiednio poluzowane mogą dać uczucie natychmiastowej ulgi.

Profit 29: Zawiera zwiększenie dioptrii

Utrata wzroku jest często podporządkowana czynności wątroby. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy codziennie tłumimy agresję i złość.

Korzyść 30: Łagodzi ból pleców spowodowany przepuklinami i wypukłościami

Wypukłości i przepukliny są na ogół spowodowane dużym napięciem mięśni przykręgosłupowych, co niekorzystnie wpływa na krążki międzykręgowe. Kiedy utkniesz po nagłym ruchu lub po niewłaściwym ruchu, w 99% przypadków wszystko zależy od obecności kompresji spowodowanej już istniejącym napięciem. Dzięki dobrej pracy refleksologii stóp ostry ból można znacznie złagodzić.

Korzyść 31: Łagodzi częste skurcze i problemy ze ścięgnami

Wątroba kontroluje również mięśnie i ścięgna (szczególnie te ostatnie znajdują się pod kontrolą pęcherzyka żółciowego). Nadmiar energii z wątroby może powodować częste skurcze, natomiast intensywne lub mniej intensywne wyładowanie energii może powodować urazy spowodowane wiotkością więzadeł.

Korzyść 32: Poprawia cały układ moczowy (zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie cewki moczowej itp.)

Układ moczowy jest silnie uwarunkowany emocją "strachu": za każdym razem, gdy czegoś się boimy, jest on bardziej stymulowany. Dzięki refleksologii osiągamy większe odprężenie, a co za tym idzie poprawę układu moczowego.

Korzyść 33: Poprawia ataki paniki

Refleksologia stóp stanowi ważną pomoc w ostatecznym rozwiązaniu ataków paniki: ważne jest, aby wiedzieć, jak to zrobić. W szczególności należy pracować nad obszarem nadnerczy, ponieważ nadmierna produkcja adrenaliny może być przyczyną tych napadów paniki.

Korzyść 34: Poprawia funkcję słuchu

Funkcja słuchu jest bardzo skomplikowanym tematem zarówno do wyjaśnienia, jak i rozwiązania. Przyczyn utraty słuchu jest wiele. W niektórych przypadkach można poprawić tę sytuację, pracując nad okolicą ucha: w rzeczywistości problemem może być obecność trwającego stanu zapalnego.

Perk 35: przeciwdziała zatrzymywaniu wody

Zatrzymywanie wody jest ściśle związane z "nerkami", które czasami mają trudności z prawidłową pracą. W stopie znajdują się strefy odruchowe połączone z nerkami, które odpowiednio stymulowane mogą dać ogromne i natychmiastowe rezultaty.

Korzyść 36: Łagodzi problemy z kośćmi i kręgosłupem (postawa)

Poprzez stymulację obszaru nerek w refleksologii stóp można przeciwdziałać cierpieniom związanym z problemami z kośćmi, ponieważ istnieje połączenie energetyczne. W stopach, wzdłuż wewnętrznej krawędzi, znajdujemy obszar kręgosłupa, który przy odpowiedniej stymulacji może zagwarantować poprawę nawet w przypadku nieprawidłowych postaw posturalnych. W tym przypadku jednak będziemy musieli łączyć zabiegi, które celują również w samą kolumnę.

Korzyść 37: Łagodzi ból stawów

Refleksologia stóp jest doskonała w łagodzeniu bólu stawów. Leczenie pewnych obszarów odruchowych będzie przypominało włączanie i wyłączanie bólu, takie są korzyści z refleksologii stóp, które można uzyskać.

Korzyść 38: Łagodzi ból kończyn

Nogi i ramiona, oprócz stawów, mają własne połączenia z podeszwą stopy. Pobudzając je w refleksologii stóp możemy wzmocnić kończyny, uwalniając je od często występujących patologii (kończyn bardzo napiętych, twardych, a czasem nawet z nadmiarem tkanki tłuszczowej).

Korzyść 39: Zmniejsza stan stresu

Stres jest główną przyczyną cierpienia każdego z nas. Przy systematycznej (przynajmniej raz w tygodniu) refleksologii stóp można osiągnąć wyraźną i rzeczywistą poprawę.

Korzyść 40: Popraw relacje z ludźmi

Może to zabrzmieć trochę dziwnie, ale tak jest. Zrelaksowane ciało i umysł w połączeniu z dobrym samopoczuciem generowanym przez refleksologię stóp poprawia relacje z ludźmi. Kiedy czujesz się dobrze ze sobą, czujesz się też lepiej z innymi.

Korzyść 41: Pracujesz lepiej iz większym spokojem

Podobnie jak w poprzednim punkcie, dobra refleksologia pozytywnie wpływa również na świat pracy: kiedy jest więcej spokoju, myśli się jaśniej i jest się bardziej produktywnym.

Korzyść 42: Ogranicza stany nadmiernego (lub braku) pocenia się

Jeśli przeczytałeś już o wszystkich zaletach refleksologii stóp, najlepszą rzeczą do zrobienia jest teraz spróbować!

Artykuł przetłumaczony z oryginału https://riflessologiaplantare.biz/benefici-della-riflessologia-plantare.html